JAK ZADBAĆ O PSA W CZASIE BURZY?

Wrażliwość na hałas oraz głośne dźwięki, są niemałym powodem do niepokoju u naszych czworonożnych przyjaciół. Zmysł słuchu u psów, zaraz po węchu, jest najbardziej wyczulonym, wrażliwym oraz niesamowicie precyzyjnym zmysłem. Potrafią usłyszeć dźwięki, których my - ludzie nie jesteśmy w stanie dostrzec. Bardzo częstym problemem u psów jest pojawiający się strach podczas burzy. Możemy zaobserwować wówczas sygnały stresu - dyszenie, brak apetytu, drżenie ciała, niespokojne poruszanie się po domu, wokalizacja, chodzenie za opiekunem, chowanie się. Czy my, jako opiekunowie tych delikatnych zwierząt, możemy w jakiś sposób pomóc im przetrwać ten ciężki okres? 

1. STWÓRZ PSU BEZPIECZNĄ PRZESTRZEŃ
Zwróć uwagę, gdzie Twój pies czuje się najbezpieczniej. Często psy wybierają miejsca ciasne, ciemne, np. przestrzeń pod łóżkiem, łazienka bez okna, czy swoje legowisko schowane pod biurkiem. Jest to spowodowane potrzebą odcięcia się od bodźców - światła i dźwięku. Pozwól psu wybrać miejsce, gdzie czuje się najbardziej komfortowo.

2. ZASŁOŃ OKNA, WŁĄCZ MUZYKĘ
Podczas burzy najpierw obserwujemy błysk, a dopiero za kilka/kilkanaście sekund grzmot. Błysk jest bodźcem poprzedzającym i już on potrafi wywołać u psa zaniepokojenie, gdyż ten wie, że zaraz nastąpi dla niego bardzo niepokojący odgłos. Zasłońmy okna, by odciąć psa od światła oraz włączmy radio/telewizję, by nieco zagłuszyć hałas.

3. ZADBAJ O SPACER PRZED BURZĄ
Sprawdzajmy prognozy - to pozwoli nam zaplanować spacer tak, aby pies zaspokoił swoje fizjologiczne potrzeby. Nie wychodźmy na spacer podczas burzy, prawdopodobnie w dużym stresie pies i tak nie będzie potrafił się załatwić. Istnieje również ryzyko ucieczki i traumy. Oszczędźmy psu niepotrzebnego, większego stresu.

4. WSPIERAJ PSA, GDY TEGO POTRZEBUJE
Pocieszając psa, nie nagradzamy jego strachu. Wzmacniać możemy zachowanie, nie emocje - strach jest emocją. Jeśli pies czuje się przy nas bezpieczniej, potrzebuje naszej bliskości, okażmy mu zrozumienie i mówmy do niego spokojnym głosem. Sami nie panikujmy, starajmy się zachować spokój. Psy wyczuwają nasze emocje i często je podzielają.

 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DLACZEGO PIES NIE CHCE ĆWICZYĆ?

JAK SPRAWIĆ, BY SPACER Z PSEM STAŁ SIĘ PRZYJEMNOŚCIĄ?