DLACZEGO PIES NIE CHCE ĆWICZYĆ?

Motywacja jest najważniejszym narzędziem w codziennej pracy z psami. Może nią być jedzenie, zabawka, środowisko, czy kontakt socjalny. Pracując z konkretnym psem, sami musimy dopasować do niego nagrodę za wykonane zadanie i określić, co najbardziej go satysfakcjonuje i zadowala. Dla jednego będzie to wspólna zabawa z przewodnikiem, dla innego możliwość swobodnego węszenia, a dla jeszcze kolejnego smakołyki. Natomiast co robić w przypadku, gdy pies za nic w świecie nie chce z nami współpracować? Powinniśmy zastanowić się nad kilkoma ważnymi aspektami.


EMOCJE
Strach, obawa, niepewność, brak poczucia bezpieczeństwa. Zapewnij psu przestrzeń, gdzie może poczuć się pewniej. W przypadku dużej ekscytacji, pozwól dać upust emocjom - rozkojarzenie nie pomoże Wam we wspólnej pracy, gdy pies jest zbyt mocno nakręcony. Dobrym sposobem jest rozrzucenie w trawie smakołyków lub zaoferowanie gryzaka, co pozwoli psu wyciszyć się i skupić.

ZBYT NISKA WARTOŚĆ NAGRÓD
Jeśli za wykonanie najprostszej komendy przez psa, jaką może być np. "siad", pies dostanie od nas jednego smakołyka, a następnie poprosimy go o pozostanie w tej samej pozycji w odległości 10 metrów od nas i zaoferujemy mu to samo, spowoduje, że pies prawdopodobnie nie powtórzy trudniejszego ćwiczenia. Pamiętaj, im trudniejsze jest zadanie, tym atrakcyjniejsza powinna być nagroda. Możemy sobie wyobrazić: ktoś oferuje nam 50zł za zrobienie przysiadu, a następnie każe przebiec 15km również za tą samą cenę. Którą opcję wybierzemy?

ZA SZYBKIE TEMPO PRACY
Podnoś psu poprzeczkę, gdy jesteś w pełni przekonany, że poprzedni etap opanował na 100%. Utrwalaj pożądane zachowanie dziesiątki, setki razy. W pośpiechu niczego nie uzyskasz, a może on jedynie wywołać niepotrzebną frustrację u Ciebie, jak i u Twojego psa.

MONOTONIA
Przeplataj, zmieniaj kolejność wykonywania ćwiczeń oraz rób przerwy na odpoczynek. Powtarzanie 10 razy pod rząd tej samej komendy sprawi, że pies zwyczajnie się nią znudzi i nie będzie chciał z Tobą dalej współpracować. Lepiej krócej i porządnie, niż zbyt długo i byle jak.

ROZPROSZENIA
Najczęściej zaczynamy uczyć psa wykonywania ćwiczeń w domu - tam, gdzie bardzo dobrze zna otoczenie, nic go nie zaskakuje i rozprasza. Przechodząc na zewnątrz pamiętaj o stopniowo zwiększanej trudności - zwrócić uwagę na niepokojące dźwięki, zapachy, przechodniów, inne psy, ruch uliczny. Dostosuj odpowiednią odległość od rozpraszaczy oraz ich intensywność.

SPÓŹNIONA LUB ZA RZADKO WYDAWANA NAGRODA
Nagradzaj od razu za każdy, nawet najmniejszy postęp. Bardzo ważne jest, aby zareagować i nagrodzić psa w odpowiednim momencie, czyli od razu, gdy pies wykona ćwiczenie - nie za 5, 10 sekund. Bądźmy uważni i wyłapujmy drobne postępy.

BRAK POZYTYWNYCH EMOCJI Z NASZEJ STRONY
Ciesz się wspólnym treningiem z psem. Używaj dużo pochwał słownych, uśmiechaj się, bądź pozytywny i czerp radość z postępów. Nasze emocje bardzo mocno udzielają się psu - niech widzi, że jesteś z niego zadowolony.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

JAK SPRAWIĆ, BY SPACER Z PSEM STAŁ SIĘ PRZYJEMNOŚCIĄ?

JAK ZADBAĆ O PSA W CZASIE BURZY?